Dalies

Lai saprastu Aikido un tā priekšrocības, ir jāsaka, ka kā tradicionāls japāņu cīņas māksla, Aikido ir vairāk nekā vienkārši efektīva pašaizsardzības metode. Tā ir Budo forma – „cīņas ceļš”. Vārds japāņu valodā ir tāds pats kā ķīniešu vārds tao. Tas nozīmē sapratnes ceļu, dzīves veidu un Visuma ceļu.

Japānas vēsturē, tāpat kā daudzās kultūrās, karavīru māksla tika uzskatīta par unikālu ne tikai praktiskai lietošanai kara laikā, bet arī cilvēka rakstura pilnveidošanai un attīstībai. Ideālās karavīra – drosmes, izlēmības, spēka, prāta skaidrības, līdzjūtības – īpašības un principi ir arī cilvēka ideālās īpašības. Tādā veidā, japāņu cīņas tradīcija, tāpat kā Eiropas žēlsirdība, vienmēr ir uzsvērusi cīņas principu pielietojamību ikdienas dzīvē. Šī izpratne ir budo nozīme. Tas saistīts arī ar vārdu “Bushido” (“karavīru ceļš”). Kareivju dzīvesveids nav vienkārši cīņa, bet tas ir pastāvīgs centieni sevī pilnveidoties visās lietās.

Bruņinieku ideāls Eiropas kultūrās bija spēcīgs karavīrs, kam arī bija jutīgums un žēlsirdība. Tāpat arī samuraju, Japānas karavīru ideāls, nebija vienkāršs cīnītājs. Tas bija sabalansēts cilvēks, karavīrs, kas iemiesoja moto Bun Bu Ryodo: „Kaujas un intelektuālie ceļi kā viens.” Šādā veidā līdzsvarots, varētu patiesi noderēt un kalpot citiem.

Šīs tradīcijas šodien tiek īstenotas kā cīņas cīņas, piemēram, Aikido. Viss Aikido apmācībā ir domāts, lai attīstītu ne tikai spēcīgu indivīdu, bet gan ar gudrību un enerģiju, lai pozitīvi gūtu labumu sabiedrībai. Patiesais cīņas mākslinieks uzskata, ka konflikts ir ne tikai kā konkurss ar citiem, bet arī kā iespēja veidot sevi un pārvarēt mūsu patiesos ienaidniekus, kas atrodas. Dzīvība, kas pilnībā dzīvoja šādā veidā, dabiski kļūst par shugyo: dziļāko iespējamo garīgo apmācību. Aikido dibinātāja Morihei Ueshiba O-Sensei mīļākie vārdi bija Masakatsu, Agatsu: „Patiesa uzvara ir sevis uzvara.” Tas patiešām ir Aikido gars.

Fiziskie pabalsti

Protams,Aikido filozofija  un iekšējie ieguvumi ir saistīti ar konkrētām fiziskām priekšrocībām. Aikido treniņš ir lieliska programma fiziskās sagatavotības, elastīguma un relaksācijas nodrošināšanai.

Cilvēka ķermenis kopumā var izdarīt spēku divos veidos: kontraktīvs un ekspansīvs. Daudzi fitnesa pasākumi, piemēram, svara celšana, uzsver pirmo, kas nozīmē, ka konkrēti muskuļi vai muskuļu grupas ir izolētas un strādājušas, lai uzlabotu toni, masu un spēku. Tomēr trūkums ir tas, ka visa ķermeņa kustība un koordinācija reti tiek uzsvērta. Tādējādi, lai gan muskuļu izmērs un jauda var palielināties, nav iespējas apvienot šos muskuļus kopā visefektīvāk. Arī šāda veida treniņiem ir tendence palielināt spriedzi, samazināt elastību un saspringt locītavas. Rezultāts var būt estētiski patīkams, bet, kad tas tiek darīts ar pārmērīgu, tas galu galā ir bezjēdzīgs un faktiski kaitē vispārējai veselībai.

Otrais varas veids, ekspansīvs, galvenokārt tiek uzsvērts tādās aktivitātēs kā deja vai vingrošana. Šajās aktivitātēs ķermenim ir jāmācās koordinēti un ar relaksāciju. Aikido galvenokārt uzsver šādu apmācību.

Lai gan abu veidu spēki ir svarīgi, ir interesanti atzīmēt, ka persona, kas vada otrā veida varu, cīņas kontekstā bieži var pārvarēt personu, kas ir daudz lielāka vai spēcīgāka. Iemesls tam ir tāds, ka līgumiskā vara, ko vairums cilvēku zina, ir tikai tikpat liela kā jūsu individuālo muskuļu masa un spēks. Tomēr ekspansīvā jauda, ​​kas tiek izmantota Aikido, var būt daudz lielāka, nekā jūsu lielums var likt jums ticēt. Tas ir tāpēc, ka jūs pārvietojat kopā ar visu ķermeni.

Tā vietā, lai uzsvērtu un mazinātu tikai dažus muskuļus, jūs iemācīsieties atpūsties un pārvietoties no ķermeņa centra, kur jūs esat visspēcīgākais. Tad jauda tiek paplašināta dabiski caur atvieglotām ekstremitātēm, kas kļūst par gandrīz pātagu kā kustībā.

Tāpēc Aikido ķermeni attīsta unikālā veidā. Aerobo fizisko sagatavotību iegūst, intensīvi apmācot. Elementu un saistaudu elastība tiek attīstīta, izmantojot dažādus stiepšanās vingrinājumus un pašus paņēmienus. Relaksācija tiek iemācīta automātiski, jo bez tā metodes nedarbosies. Ir apgūta līdzsvarota līgumisko un ekspansīvo spēku izmantošana, ļaujot pat mazam cilvēkam radīt milzīgas enerģijas un pašaizsardzības prasmes.

Psiholoģiskie ieguvumi
Aikido apmācība neuzskata ķermeni un prātu kā atsevišķu. Viena stāvoklis ietekmēs otru.

Šā iemesla dēļ fiziskajā atpūtā, ko mācījāt Aikido, dabiski kļūst garīga relaksācija. Tāpat arī neatlaidība un pārliecība, kas attīstās garīgi, izpaužas ķermenī, kas kustas un ir pārliecinoši un stingri. Jebkura psiholoģiska vai garīga izpratne